Content Marketing – treści, które służą marce

Marki dostarczają swoim konsumentom najróżniejszych treści – artykuły, a nawet całe portale tematyczne, filmiki wideo rozpowszechniane wiralowo – które nie zawsze mają przekaz sprzedażowy. Jakie korzyści dla marek niesie content marketing? Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem?

Content marketing to zespół działań mających na celu stworzenie lub wzmocnienie wizerunku firmy w Internecie. Zwykle za ten rodzaj marketingu uznaje się tworzenie autorskich treści w postaci artykułów tematycznych czy poradnikowych, które przyciągną potencjalnych odbiorców marki. Jednak content marketing to nie tylko treści, ale również multimedia, w tym infografiki i własne grafiki marki, videografiki oraz różnego rodzaju filmy. Za element marketingu treści można uznać również ciekawe wpisy katalogowe, wpływające w pewien sposób na postrzeganie marki, w zależności od miejsca ich publikacji oraz jakości. Działania marketingowe tego typu wpływają na budowanie wizerunku marki, kształtując lepsze postrzeganie brandu oraz wzmacniają przekazy sprzedażowe. Jest to jednak specyficzny rodzaj promocji. Dzięki dostarczaniu treści interesującej odbiorców, firma może zaistnieć w ich świadomości jako profesjonalista, który chętnie dzieli się swoją wiedzą. Nie jest to jednak droga na skróty. – Content marketing to przede wszystkim działania długofalowe. W odróżnieniu od linków sponsorowanych czy pozycjonowania, marketing treści nie ma na celu szybkiej sprzedaży, a uwiarygodnienie marki. Reklama w postaci pozycjonowania lub linków sponsorowanych pomaga dotrzeć klientom do produktów firmy. To jednak nie wystarczy, aby osiągnąć sukces. – komentuje Mateusz Kozłowski, SEO Manager w firmie Business Sense Agencja SEM.Niemal każdy przeszukuje Internet w poszukiwaniu informacji o firmach, z usług których chce skorzystać. Jednak dotarcie do klienta z ofertą to jedna rzecz, a zbudowanie zaufania i przekonanie go do marki – to druga. Tak właśnie działa marketing treści.

Czy każda firma powinna jednak inwestować w tworzenie contentu? – Ta forma marketingu może być z powodzeniem stosowana właściwie w każdej branży, choć przede wszystkim będzie ona efektywna dla tych firm, które działają w sektorze e-commerce. – dodaje Mateusz Kozłowski. Jednak również firmy działające stacjonarnie mogą wiele zyskać na promocji własnych treści. Marketing treści pomaga w zbudowaniu zaufania poprzez pojawienie się obrandowanych materiałów w wielu źródłach, takich jak np. blogi, serwisy tematyczne, portale społecznościowe – Twitter, Facebook i YouTube, oraz utwierdzeniu internauty w tym, że dana marka jest wiarygodna i można jej zaufać. Dzięki udostępnianiu ciekawych treści firma może zostać też łatwiej odnaleziona w sieci i przestaje być anonimowa. Zaletami takich działań jest na pewno budowanie wiarygodności i wzrost zaufania do marki, co pośrednio przekłada się również na zwiększanie ilości transakcji.

Jeszcze jedną zaletą content marketingu jest poprawa pozycjonowania strony firmowej. Dzięki linkom zamieszczonym w różnego rodzaju artykułach i multimediach zwiększa się ilość miejsc, z których można przejść do strony firmowej, co automatycznie generuje więcej odsłon, a strona jest bardziej popularna  i wartościowa w oczach wyszukiwarek. Jednak aby wspomagać pozycjonowanie, teksty i inne materiały powinny być odpowiednio przygotowane. – Na wartość tekstu oraz jego tematyczność wpływa wiele czynników. Do tworzenia wartościowego contentu nieodzowne są więc narzędzia, którymi dysponują pozycjonerzy. Im lepiej skonstruowany jest tekst, tym bardziej przekłada się to na wartościowy ruch, a tym samym na sprzedaż. – tłumaczy Mateusz Kozłowski.

Ekspert:

Mateusz Kozłowski SEO Manager w Business Sense Agencja SEM

AdWords, czyli daj się wyszukać w Internecie

Działania pozycjonerskie nie zawsze przynoszą spodziewane efekty, a konkurencja nie śpi. Co zrobić, aby strona Twojej firmy była na pierwszym miejscu w wyszukiwarce? Pomogą w tym reklamy Google AdWords. Usługa ta, oferując reklamę skrojoną na miarę potrzeb klientów, kieruje odpowiednich użytkowników na firmowe strony i tym samym przyczynia się do zwiększenia sprzedaży.

Czym jest reklama Google AdWords? Najprościej mówiąc jest to link sponsorowany w wyszukiwarce, który wyświetla się po wpisaniu danych słów kluczowych oraz reklamy banerowe, tekstowe i wideo w sieci reklamowej. Dzięki temu internauta poszukując w sieci produktów lub usług, łatwiej trafi na stronę konkretnej firmy, która te produkty oferuje. Usługa ta pozwala na budowanie lub zwiększanie świadomości marki oraz promowanie określonych produktów i usług w odpowiedzi na zapytania użytkowników wyszukiwarki Google. – AdWords dzieli się na reklamę w wyszukiwarce i sieci reklamowej. Reklamy w sieci wyszukiwania to trzy pierwsze linki do konkretnych witryn pojawiające się w wyszukiwarce Google oraz wszystkie w prawej kolumnie. Jeśli zaś chodzi o sieć reklam, to obejmuje ona reklamy, zarówno banerowe, jak i tekstowe, na wszystkich portalach, które udostępniają reklamy Google. – tłumaczy Martyna Robak, kwalifikowana specjalistka Google AdWords w firmie Business Sense Agencja SEM. Celem takiego działania jest kierowanie ruchu na stronę klienta, co w przypadku dobrze sprofilowanej reklamy przekłada się na sprzedaż produktów i usług.

Zaletą usługi AdWords jest to, że jest to reklama spersonalizowana – można samodzielnie określić, gdzie i komu ma się ona wyświetlać. Kampanie w sieci wyszukiwania pozwalają na ustalenie odpowiedniej lokalizacji użytkowników, którym ma pokazywać się link, a także godzin jego wyświetlania i określenie dziennego budżetu przeznaczonego na promocję. – To reklama dopasowana do potrzeb odbiorców. Pokazuje dokładnie to, czego potencjalny klient w danym momencie szuka i może być skierowana tylko do konkretnego, interesującego zleceniodawcę typu internautów. – komentuje Agnieszka Kaczmarek, kwalifikowana specjalistka Google AdWords z firmy Business Sense Agencja SEM.

Jeszcze więcej możliwości dopasowania do odbiorcy stwarzają linki sponsorowane w sieci reklamowej. Dzięki nim reklama może pokazywać się w różnych miejscach w całym Internecie wybranej grupie odbiorców np. ze względu na ich miejsce zamieszkania, płeć, wiek czy zainteresowania lub historię odwiedzanych witryn. – W przypadku AdWords w sieci reklamowej promocyjne treści mogą wyświetlać się na wybranych portalach, również prywatnych. Zleceniodawca może wybrać branżę, określone serwisy, a nawet konkretne podstrony, na których chce wyświetlać swoje reklamy. Są to tak zwane miejsca docelowe kampanii. – dodaje Agnieszka Kaczmarek. Dodatkowe możliwości stwarza też remarketing, czyli opcja docierania do użytkowników, którzy byli już wcześniej na danej witrynie oraz wyświetlanie im konkretnych linków czy banerów przypominających o firmie.

Kampanie reklamowe AdWords w krótkim czasie prowadzą do zwiększenia ruchu na stronie, a co za tym idzie zwiększenia rozpoznawalności marki oraz pozyskania nowych klientów. Kluczem jest tu odpowiadanie na konkretne potrzeby poszukujących. Po wpisaniu zapytania w wyszukiwarkę promowany link pokazuje się jako jeden z pierwszych, co zwiększa prawdopodobieństwo wejścia na stronę danej marki. – Niezaprzeczalną korzyścią AdWords jest zwiększenie zainteresowania – w zależności od celu reklamy – samą firmą lub jej ofertą produktową. Jeśli internauta trafi na reklamowany produkt w jednym z pierwszych linków, to wejdzie na stronę marki. Natomiast ewentualny zakup związany jest już z atrakcyjnością oferty. – komentuje Martyna Robak.

Dla kogo najlepiej sprawdzi się ta forma reklamy? – Google AdWords to usługa właściwie dla wszystkich – mniejszych i większych marek z każdej branży. Pomoże wypromować zarówno firmy działające w sieci, jak i te stacjonarne, jeśli tylko posiadają stronę internetową lub fanpage na Facebooku. – dodaje Agnieszka Kaczmarek.

Koszt promocji przez AdWords jest bardzo zróżnicowany i zależy jest od wielu czynników – m.in. od jakości i wielkości kampanii, branży, od konkurencji, jakości słów kluczowych, ich popularności, itp. O efektywności tego typu reklamy decyduje także wiele parametrów, dlatego planowanie kampanii warto powierzyć specjalistom. Osoby profesjonalnie zarządzające działaniami reklamowymi posiadają odpowiednie narzędzia, wiedzę i doświadczenie, aby stworzyć jak najbardziej skuteczną reklamę zgodną z celem, który chce osiągnąć firma. – Odpowiednio zaplanowana kampania AdWords pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. Źle dobrane słowa kluczowe mogą kierować na witrynę klienta nieodpowiedni ruch, który nie zrealizuje celu kampanii. Specjalista potrafi tak dopasować reklamę, aby trafiała ona do odpowiedniej grupy docelowej, czyli aby osoba, która wpisze dane słowo kluczowe, znalazła dokładnie to, czego szuka. To gwarantuje sukces reklamowy. – dodaje Martyna Robak.

Ekspertki:

Agnieszka Kaczmarek i Martyna Robak kwalifikowane specjalistki Google AdWords w Business Sense Agencja SEM

Instagram – więcej niż 1000 słów

Obecność marek w social media w większości ogranicza się do Facebooka. Ostatnio coraz popularniejszy wśród firm staje się jednak serwis obrazkowy – Instagram. Czy jest to forma promocji odpowiednia dla każdej marki i czy rzeczywiście obraz wart jest więcej niż 1000 słów?

Instagram jest portalem społecznościowym służącym wymianie ciekawych zdjęć między użytkownikami. Nie jest on jednak taki jak tysiące innych portali z fotkami. Zdjęcia w serwisie zamieścić można jedynie za pomocą smartfonów. Portal charakteryzuje się również tym, że udostępniane obrazy mają format kwadratu oraz można przepuścić jej przez różnorodne filtry, dzięki czemu będą ciekawsze wizualnie. Jednak w jaki sposób można wykorzystać portal w promocji swojej marki? – Specyfiką tego kanału social media są hasztagi. To słowa kluczowe poprzedzone kratką „#”. Każda marka może stworzyć swój własny tag. – wyjaśnia Katarzyna Nowakowska, Social Media Manager w Business Sense Agencja SEM.W przypadku jednego z naszych Klientów – dealera BMW firmowym hasztagiem jest #bmwautofus. Każde zdjęcie udostępnione w serwisie, które zostanie oznaczone tym tagiem, pojawi się w profilu firmy. Fani bardzo chętnie korzystają z tej możliwości, w ten sposób utożsamiając się z marką, tworzą w naturalny sposób markowy content.

Ze względu na swoją specyfikę, nie jest to jednak serwis dla wszystkich marek. Wśród użytkowników Instagrama największą grupę stanowią ludzie młodzi – licealiści, studenci, ale także osoby aktywne w Internecie jak blogerzy czy vlogerzy. Zakres wiekowy najliczniejszej grupy użytkowników na Instagramie to około 15-24 lata, a w dodatku w większości są to kobiety*. Dlatego też największą szansę na powodzenie mają kampanie marketingowe skierowane właśnie do tych grup. – W promocji na tym kanale liczy się produkt – im ciekawszy, tym więcej odbiorców go znajdzie. Instagram to doskonałe miejsce do promocji marek odzieżowych, spożywczych oraz produktów, które nabywamy więcej niż jeden raz. – komentuje Katarzyna Nowakowska.

Użytkowników Instagrama przybywa jednak we wszystkich grupach wiekowych. Według danych Megapanelu PBI/Gemius w tym roku polska odsłona serwisu przekroczyła 2 mln unikalnych odwiedzin.* Marketingowcy przekonują o potencjale reklamowym serwisu, podkreślając, że jest to kanał będący doskonałym dopełnieniem działań na Facebooku. Potwierdza to również Katarzyna Nowakowska: – Faktem jest, że Instagram w ostatnim czasie odnotowuje bardzo duży przyrost użytkowników. Jednak nie jest to platforma, której celem jest bezpośrednia promocja wybranych produktów czy usług, ale wizerunku marki. Sukces komercyjny nie powinien być w przypadku działań w tym serwisie priorytetem. Trzeba więc pamiętać, iż samo pojawienie się firmy na Instagramie nie gwarantuje sukcesu. Aby marka mogła zaistnieć i rozwinąć się w tej społeczności potrzeba czasu, wytrwałości i regularnej pracy.

Podstawową zaletą i przewagą Instagrama nad innymi portalami społecznościowymi jest już sama postać treści – obrazki. W końcu mówi się, że jeden obraz jest wart więcej niż 1000 słów. – Łatwiej jest nam coś obejrzeć niż przeczytać, jesteśmy wzrokowcami. Platformy opierające się na zawartości wizualnej angażują większą liczbę konsumentów niż innego rodzaju platformy social media. – tłumaczy K. Nowakowska. Przewagą Instagrama jest również to, że jest stosunkowo nowym kanałem społecznościowym, jednak rosnąca liczba użytkowników pokazuje, że jest serwisem z ogromnym potencjałem*. Dodatkowo, akcje na Instagramie można w ciekawy sposób powiązać z kampaniami sprzedażowymi, tym bardziej, że prawdopodobnie już niedługo w serwisie wprowadzona zostanie funkcja reklam.

Ekspert:

Katarzyna Nowakowska

Social Media Manager