Instagram – więcej niż 1000 słów

Obecność marek w social media w większości ogranicza się do Facebooka. Ostatnio coraz popularniejszy wśród firm staje się jednak serwis obrazkowy – Instagram. Czy jest to forma promocji odpowiednia dla każdej marki i czy rzeczywiście obraz wart jest więcej niż 1000 słów?

Instagram jest portalem społecznościowym służącym wymianie ciekawych zdjęć między użytkownikami. Nie jest on jednak taki jak tysiące innych portali z fotkami. Zdjęcia w serwisie zamieścić można jedynie za pomocą smartfonów. Portal charakteryzuje się również tym, że udostępniane obrazy mają format kwadratu oraz można przepuścić jej przez różnorodne filtry, dzięki czemu będą ciekawsze wizualnie. Jednak w jaki sposób można wykorzystać portal w promocji swojej marki? – Specyfiką tego kanału social media są hasztagi. To słowa kluczowe poprzedzone kratką „#”. Każda marka może stworzyć swój własny tag. – wyjaśnia Katarzyna Nowakowska, Social Media Manager w Business Sense Agencja SEM.W przypadku jednego z naszych Klientów – dealera BMW firmowym hasztagiem jest #bmwautofus. Każde zdjęcie udostępnione w serwisie, które zostanie oznaczone tym tagiem, pojawi się w profilu firmy. Fani bardzo chętnie korzystają z tej możliwości, w ten sposób utożsamiając się z marką, tworzą w naturalny sposób markowy content.

Ze względu na swoją specyfikę, nie jest to jednak serwis dla wszystkich marek. Wśród użytkowników Instagrama największą grupę stanowią ludzie młodzi – licealiści, studenci, ale także osoby aktywne w Internecie jak blogerzy czy vlogerzy. Zakres wiekowy najliczniejszej grupy użytkowników na Instagramie to około 15-24 lata, a w dodatku w większości są to kobiety*. Dlatego też największą szansę na powodzenie mają kampanie marketingowe skierowane właśnie do tych grup. – W promocji na tym kanale liczy się produkt – im ciekawszy, tym więcej odbiorców go znajdzie. Instagram to doskonałe miejsce do promocji marek odzieżowych, spożywczych oraz produktów, które nabywamy więcej niż jeden raz. – komentuje Katarzyna Nowakowska.

Użytkowników Instagrama przybywa jednak we wszystkich grupach wiekowych. Według danych Megapanelu PBI/Gemius w tym roku polska odsłona serwisu przekroczyła 2 mln unikalnych odwiedzin.* Marketingowcy przekonują o potencjale reklamowym serwisu, podkreślając, że jest to kanał będący doskonałym dopełnieniem działań na Facebooku. Potwierdza to również Katarzyna Nowakowska: – Faktem jest, że Instagram w ostatnim czasie odnotowuje bardzo duży przyrost użytkowników. Jednak nie jest to platforma, której celem jest bezpośrednia promocja wybranych produktów czy usług, ale wizerunku marki. Sukces komercyjny nie powinien być w przypadku działań w tym serwisie priorytetem. Trzeba więc pamiętać, iż samo pojawienie się firmy na Instagramie nie gwarantuje sukcesu. Aby marka mogła zaistnieć i rozwinąć się w tej społeczności potrzeba czasu, wytrwałości i regularnej pracy.

Podstawową zaletą i przewagą Instagrama nad innymi portalami społecznościowymi jest już sama postać treści – obrazki. W końcu mówi się, że jeden obraz jest wart więcej niż 1000 słów. – Łatwiej jest nam coś obejrzeć niż przeczytać, jesteśmy wzrokowcami. Platformy opierające się na zawartości wizualnej angażują większą liczbę konsumentów niż innego rodzaju platformy social media. – tłumaczy K. Nowakowska. Przewagą Instagrama jest również to, że jest stosunkowo nowym kanałem społecznościowym, jednak rosnąca liczba użytkowników pokazuje, że jest serwisem z ogromnym potencjałem*. Dodatkowo, akcje na Instagramie można w ciekawy sposób powiązać z kampaniami sprzedażowymi, tym bardziej, że prawdopodobnie już niedługo w serwisie wprowadzona zostanie funkcja reklam.

Ekspert:

Katarzyna Nowakowska

Social Media Manager