Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Data Center

Centrum Danych (z jęz. ang. Data Center) to miejsce, w którym zostały zlokalizowane komputery odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie danych. Bez nich miliony użytkowników na całym świecie nie miałyby dostępu do stron i sklepów internetowych, poczty elektronicznej oraz serwisów społecznościowych.

Data Center vs. Serwerownia

Wiele osób używa określeń centrum danych i serwerownia zamiennie, nie zdając sobie sprawy z faktu, iż nie są one tożsame. Serwerownia to część centrum danych, jego najważniejsze miejsce, w którym znajduje się odpowiednio skonfigurowany sprzęt komputerowy odpowiedzialny za prawidłowe działanie całego centrum. Obok serwerowni w profesjonalnym data center znajdują się także miejsca pracy administratorów, pomieszczenia sieciowe oraz pomieszczenia wyposażone w systemy bezpieczeństwa, które gwarantują nieprzerwaną pracę urządzeń kluczowych dla prawidłowego działania centrum także w przypadku awarii zasilania.

Google Data Center – ile i gdzie?

Aby zapewnić swoim użytkownikom najwyższą jakość usług Google korzysta z 15 centrów danych, które są zlokalizowane na terenie obu Ameryk, Azji i Europy. DC Google w Ameryce Północnej można znaleźć następujących stanach: Karolina Południowa i Północna, Iowa, Georgia, Alabama, Oklahoma, Tennessee i Oregon. W Ameryce Południowej znajduje się tylko jedno Data Centre i mieści się w Chile. Azjatyckie DC są zlokalizowane w Singapurze i na Tajwanie. Natomiast trzy europejskie Centra Danych Google zostały zlokalizowane na terenie Irlandii, Finlandii oraz Holandii.

Data Center – jak to działa?

. To oznacza, że użytkownicy z różnych części świata korzystają z danych zgromadzonych w różnych centrach. Oczywiście dane te są na bieżąco aktualizowane i przesyłane między serwerami, ale to wiąże się z opóźnieniami czasowymi, w wyniku których użytkownicy Google w różnych częściach świata mogą uzyskać inne wyniki wyszukiwania dla tej samej frazy.

Zabezpieczenia

Dane gromadzone i przetwarzane przez Google to nie tylko ogólnodostępne serwisy internetowe, ale również prywatne i służbowe dane milionów użytkowników usług Google takich jak Gmail czy Kalendarz Google. Przechowywanie niewyobrażalnej ilości często niezwykle ważnych i poufnych danych to ogromna odpowiedzialność. Dlatego w swoich Data Center Google korzysta z autorskich systemów zabezpieczeń. Zabezpieczenia Google zostały zaprojektowane i stworzone w taki sposób, aby do minimum ograniczyć ewentualne słabe punkty – zarówno w sprzęcie, jak i oprogramowaniu. Dodatkowym zabezpieczeniem przed utratą danych jest ich wielorazowa replikacja oraz przechowywanie na wielu urządzeniach usytułowanych w różnych miejscach na świecie.