Content Marketing – treści, które służą marce

Marki dostarczają swoim konsumentom najróżniejszych treści – artykuły, a nawet całe portale tematyczne, filmiki wideo rozpowszechniane wiralowo – które nie zawsze mają przekaz sprzedażowy. Jakie korzyści dla marek niesie content marketing? Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem?

Content marketing to zespół działań mających na celu stworzenie lub wzmocnienie wizerunku firmy w Internecie. Zwykle za ten rodzaj marketingu uznaje się tworzenie autorskich treści w postaci artykułów tematycznych czy poradnikowych, które przyciągną potencjalnych odbiorców marki. Jednak content marketing to nie tylko treści, ale również multimedia, w tym infografiki i własne grafiki marki, videografiki oraz różnego rodzaju filmy. Za element marketingu treści można uznać również ciekawe wpisy katalogowe, wpływające w pewien sposób na postrzeganie marki, w zależności od miejsca ich publikacji oraz jakości. Działania marketingowe tego typu wpływają na budowanie wizerunku marki, kształtując lepsze postrzeganie brandu oraz wzmacniają przekazy sprzedażowe. Jest to jednak specyficzny rodzaj promocji. Dzięki dostarczaniu treści interesującej odbiorców, firma może zaistnieć w ich świadomości jako profesjonalista, który chętnie dzieli się swoją wiedzą. Nie jest to jednak droga na skróty. – Content marketing to przede wszystkim działania długofalowe. W odróżnieniu od linków sponsorowanych czy pozycjonowania, marketing treści nie ma na celu szybkiej sprzedaży, a uwiarygodnienie marki. Reklama w postaci pozycjonowania lub linków sponsorowanych pomaga dotrzeć klientom do produktów firmy. To jednak nie wystarczy, aby osiągnąć sukces. – komentuje Mateusz Kozłowski, SEO Manager w firmie Business Sense Agencja SEM.Niemal każdy przeszukuje Internet w poszukiwaniu informacji o firmach, z usług których chce skorzystać. Jednak dotarcie do klienta z ofertą to jedna rzecz, a zbudowanie zaufania i przekonanie go do marki – to druga. Tak właśnie działa marketing treści.

Czy każda firma powinna jednak inwestować w tworzenie contentu? – Ta forma marketingu może być z powodzeniem stosowana właściwie w każdej branży, choć przede wszystkim będzie ona efektywna dla tych firm, które działają w sektorze e-commerce. – dodaje Mateusz Kozłowski. Jednak również firmy działające stacjonarnie mogą wiele zyskać na promocji własnych treści. Marketing treści pomaga w zbudowaniu zaufania poprzez pojawienie się obrandowanych materiałów w wielu źródłach, takich jak np. blogi, serwisy tematyczne, portale społecznościowe – Twitter, Facebook i YouTube, oraz utwierdzeniu internauty w tym, że dana marka jest wiarygodna i można jej zaufać. Dzięki udostępnianiu ciekawych treści firma może zostać też łatwiej odnaleziona w sieci i przestaje być anonimowa. Zaletami takich działań jest na pewno budowanie wiarygodności i wzrost zaufania do marki, co pośrednio przekłada się również na zwiększanie ilości transakcji.

Jeszcze jedną zaletą content marketingu jest poprawa pozycjonowania strony firmowej. Dzięki linkom zamieszczonym w różnego rodzaju artykułach i multimediach zwiększa się ilość miejsc, z których można przejść do strony firmowej, co automatycznie generuje więcej odsłon, a strona jest bardziej popularna  i wartościowa w oczach wyszukiwarek. Jednak aby wspomagać pozycjonowanie, teksty i inne materiały powinny być odpowiednio przygotowane. – Na wartość tekstu oraz jego tematyczność wpływa wiele czynników. Do tworzenia wartościowego contentu nieodzowne są więc narzędzia, którymi dysponują pozycjonerzy. Im lepiej skonstruowany jest tekst, tym bardziej przekłada się to na wartościowy ruch, a tym samym na sprzedaż. – tłumaczy Mateusz Kozłowski.

Ekspert:

Mateusz Kozłowski SEO Manager w Business Sense Agencja SEM