Ważne zmiany w Google. Pingwin – co to?

Pingwin to algorytm Google odpowiedzialny za zwalczanie niedozwolonych sposobów linkowania stron www. Przed ostatnią aktualizacją algorytm karał strony korzystające z backlinków oraz innych zabronionych metod pozyskiwania zewnętrznych odnośników spadkiem pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. Witryny ukarane przez Pingwina 3.0 musiały czekać na zdjęcie filtra i możliwość odzyskania pierwotnej widoczności w sieci aż do wdrożenia kolejnej wersji algorytmu, co zajęło Google prawie dwa lata.

Pingwin 4.0 – Jakie zmiany przyniesie aktualizacja?

W odróżnieniu od swojego poprzednika Pingwin 4.0 działa w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że ukarana strona nie musi czekać do kolejnej aktualizacji algorytmu, żeby filtr mógł zostać zdjęty. Ale to nie jedyna korzyść z nowego Pingwina.

Okazało się bowiem, że Pingwin 4.0 działa zupełnie inaczej niż poprzednie wersje algorytmu i zdaje się uwzględniać fakt, iż niektóre witryny padają ofiarami działań hakerów oraz nieuczciwych SEOwców.

Nie taki Pingwin straszny…

Aktualizacja Pingwina, której obawiało się wielu właścicieli witryn oraz webdeveloperów i specjalistów SEO okazała się bardzo korzystna. Zmiany na lepsze odczuły szczególnie ofiary nieuczciwych praktyk – właściciele serwisów, które były infekowane w celu pozyskania dodatkowych odnośników oraz niczego nieświadomi  klienci nieetycznych SEOwców, którzy korzystali z niedozwolonych sposobów linkowania stron dla szybszych efektów pozycjonowania.

Podsumujmy

  • Pingwin 4.0 to najnowsza aktualizacja algorytmu odpowiedzialnego za wykrywanie i zwalczanie niedozwolonych sposobów linkowania stron www.
  • Aktualizacja algorytmu działa w czasie rzeczywistym, co oznacza, iż właściciele „ukaranych” witryn nie będą musieli czekać do kolejnej aktualizacji Pingiwna, żeby odzyskać widoczność w sieci.
  • Nowy Pingwin nie obniża pozycji strony internetowej po wykryciu spamowych backlinków, ale je ignoruje. W konsekwencji w rankingach spadają strony, które korzystały z niedozwolonych linków do zwiększenia swojej widoczności w sieci.