Agencja SEO – jak wybrać?

Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania Google to za mało, żeby Twój serwis zaczął sprzedawać. Dlatego obok działań związanych z optymalizacją strony pod kątem wyszukiwarek internetowych dobra agencja SEO zaproponuje również zmiany w jej zawartości i strukturze. Celem tych zmian będzie nie tylko zwiększenie widoczności strony w sieci, ale przede wszystkim podniesienie komfortu jej użytkowania, który znajdzie bezpośrednie przełożenie na wzrost sprzedaży.

Jak najlepiej szybko sprawdzić agencję SEO?

Najlepiej wybrać sprawdzoną agencję z polecenia. Niestety nie zawsze możemy liczyć na rekomendacje znajomych, a te zamieszczane w mediach społecznościowych bywają „delikatnie rzecz ujmując” podejrzanie entuzjastyczne. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak rozpoczęcie poszukiwań agencji na własną rękę. Swoje poszukiwania najprawdopodobniej rozpoczniemy od Internetu – bo gdzie indziej szukać firmy specjalizującej się w pozycjonowaniu stron internetowych? Znalezienie setek odpowiedzi na zapytanie „pozycjonowanie stron internetowych” zajmie przeglądarce Google niecałą sekundę. I co dalej?

Przejrzyj kilka stron. Zapoznaj się z ofertami różnych firm. Dokonaj wstępnej selekcji, a do agencji, które wydają Ci się godne zaufania wyślij zapytanie z prośbą o ofertę. – Zapytanie ofertowe to najprostszy, najszybszy i najskuteczniejszy sposób weryfikacji rzetelności agencji SEO – tłumaczy Kamil Usiądek, porduct manager odpowiedzialny za Google Analytics w firmie Business Sense Agencja SEM.

Jak sformułować zapytanie ofertowe?

Im krótsze będzie Twoje zapytanie i im mniej szczegółów dotyczących swojej firmy podasz, tym więcej dowiesz się o danej firmie pozycjonującej. Jeśli w odpowiedzi na e-mail zawierający wyłącznie adres strony i propozycję kilku fraz kluczowych (listę proponowanych fraz warto wzbogacić o coś subtelnie niedorzecznego) otrzymasz wiadomość z gotową ofertą i wyceną usługi (a nawet gotowym wzorem umowy, w którym brakuje już tylko danych Twojej firmy) możesz mieć pewność, że ta konkretna firma skupia się przede wszystkim na mechanicznym podnoszeniu pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Nikt nie będzie się tam przejmował współczynnikiem konwersji dla danych fraz kluczowych oraz stopniem zadowolenia użytkowników ze strony… W konsekwencji wysoka pozycja w wynikach nie przełoży się na wzrost sprzedaży. Jeśli natomiast w odpowiedzi otrzymasz szereg pytań dotyczących specyfiki Twojego biznesu lub propozycję osobistego albo telefonicznego omówienia szczegółów zakresu usługi będzie to sygnał, że ofertą tej konkretnej agencji SEO warto się bliżej zainteresować.

Czego unikać wybierając agencję SEO?

  • Rozliczeń wyłącznie za efekt

Ten typ rozliczania działań SEO sprzyja wykorzystywaniu agresywnych i/lub niedozwolonych praktyk. W rezultacie stosowania niedozwolonych praktyk po szybkim wzroście w wynikach wyszukiwania strona jest „karana” przez Google, a jej widoczność w sieci drastycznie spada.

  • Obietnic szybkich efektów

Zależnie od stanu pozycjonowanego serwisu oraz konkurencyjności słów i fraz kluczowych pierwsze efekty pozycjonowania organicznego są widoczne po kilku, a nawet kilkunastu tygodniach. Firmy obiecujące szybsze efekty często korzystają z nieetycznych praktyk lub pozycjonują serwisy na najmniej konkurencyjne frazy.

  • Gwarancji wysokich pozycji w TOP10 wyników wyszukiwania

Żadna agencja SEO nie może zagwarantować swoim klientom pierwszej pozycji w wynikach wyszukiwania. Nawet gwarancja widoczności w TOP 5 bywa sporym nadużyciem. Dobra agencja SEO wie, że pozycja strony zależy nie tylko od jej odpowiedniej optymalizacji, ale również od personalizacji wyników wyszukiwania Google oraz potencjału sprzedażowego strony.

  • Niekorzystnych zapisów w umowach

Warto zwrócić szczególną uwagę na zapisy dotyczące zakresu usługi oraz rozliczania pracy agencji. Ten drugi aspekt jest szczególnie istotny w przypadku abonamentowego rozliczania usługi. Unikajmy podpisywania umów, w których bardzo niejasno albo zbyt ogólnikowo określono podstawę rozliczeń (zakres świadczonych usług).